Strefa rodzica

Jak dołączyć? Czym jest harcerstwo? Jak kupić mundurek? Na dole znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie.

Warto przeczytać!

Drogi Rodzicu,

Zostaliśmy poinformowani, że zastanawiasz się nad tym, czy wysłać swoje dziecko do harcerstwa. Szanowny Rodzicu, jeśli masz wątpliwości, czy to dobry pomysł, bo sam nie masz żadnego doświadczenia z drużyną harcerską, to my z chęcią opowiemy Ci, jak to będzie.

Twoje dziecko zacznie chodzić na zbiórki raz w tygodniu. Kupienia mundurka nie można odkładać w nieskończoność, więc od razu uprzedzamy, że trochę pieniędzy na początku trzeba wydać. Ale gwarantujemy, że szybko się zwrócą. Z nawiązką. W wakacje Twoje dziecko pojedzie na obóz i jego drużynowy/a będzie szaleć ze złości, że dzwonisz dwa razy dziennie, żeby dowiedzieć, się, co u Twojego malucha. Od razu więc informujemy Cię, Drogi Rodzicu, co będzie się działo u Twojego dziecka na obozie, żebyś nie musiał już dzwonić: ani przez chwilę nie będzie się nudzić, będzie regularnie jeść posiłki, chodzić spać o stałych porach (oprócz dni, kiedy będzie biegać w nocy po lesie z dziką przyjemnością). Wstawać będzie wcześnie i gwarantujemy, że ani jedno „jeszcze chwilkę” nie zostanie wysłuchane, a Twoje dziecko szybko zacznie się cieszyć z wczesnych pobudek. Na obozie Twoje dziecko nauczy się samo robić sobie łóżko, nie bać się burzy, siedzieć spokojnie i spokojnie słuchać, jak starsi opowiadają o Ważnych Rzeczach, wreszcie nauczy się równo kroić cebulę, porządnie prać ręcznie własne ubrania, utrzymywać porządek i szorować naczynia na błysk.

Ale to oczywiście tylko obóz, Drogi Rodzicu, posłuchaj jeszcze, co będzie się działo dalej. W ciągu roku szkolnego Twoje dziecko będzie wciąż co tydzień chodziło na zbiórki, ale o mundurek już się nie martw – starczy na lata.

Czytaj więcej..

Musisz się za to nauczyć aktywnego słuchania, bo Twoje dziecko będzie ze spotkań harcerskich przynosiło tyle wrażeń, że nieraz rozgotujesz makaron poświęcając tej nie zamykającej się buzi odpowiednią ilość uwagi. Lepiej od razu kup sobie zestaw bluzek/koszulek o rozmiar większych, bo duma Cię będzie rozpierać co najmniej kilka razy w miesiącu. Twoje dziecko zdobędzie w przeciągu roku więcej umiejętności niż dziecko Twoich znajomych przez 5 lat technikum. Dodatkowo mocno wbije sobie do głowy, czym jest szacunek, zaufanie, obietnica, prawdziwość, wytrwałość, honor.

W pewnym momencie możesz zacząć gubić się wśród imion, które w swoich opowieściach wymienia Twoje dziecko. Drogi Rodzicu, musisz wiedzieć, że Twoje dziecko w harcerstwie pozna mnóstwo ludzi, którzy będą z tej samej bajki. Z tej samej co Twoje dziecko, nie z Twojej. Być może nie zrozumiesz, na czym dokładnie polegają te relacje, ale wiedz, że Twoje dziecko będzie tych ludzi nazywać Przyjaciółmi. Pragniemy Cię także poinformować, że Twoje dziecko zacznie wyjeżdżać na weekendy w różne dziwne miejsca z dziwnie spakowanym plecakiem. Zaufaj nam jednak, ponieważ jesteśmy dobrze poinformowani – na tych wyjazdach będą Twojemu dziecku towarzyszyć ci ludzie z grupy na literę P, co oznacza trzy rzeczy: bezpieczeństwo, brak zasięgu, niezapomniane wrażenia.

Drogi Rodzicu, nie przestrasz się, kiedy pewnego dnia Twoje dziecko nieśmiało wyartykułuje swój pomysł dotyczący wyjazdu do Afryki w celu pomagania potrzebującym. Dobrze, bądźmy mniej drastyczni. Szokiem nieco bardziej lokalnym i dużo skromniejszym może być dla Ciebie również to, że Twoje dziecko angażuje się w szkolny wolontariat, podczas finału WOŚP chce cały dzień marznąć na ulicy z kolorową puszką, chętnie zgłosi się do pieczenia ciast, by zbierać pieniądze dla dzieci z Domów Dziecka, a cały Dzień Ziemi spędzi zgarbione zbierając papierki. Spieszymy poinformować, że to również wina harcerstwa. W harcerstwie Twoje dziecko nauczy się bowiem empatii i bezinteresowności, a niesienie pomocy stanie się dla niego równie atrakcyjne, co granie na PSP dla tego dziecka Twoich znajomych.

I nie zdziw się, Drogi Rodzicu, kiedy w słowniku Twojego dziecka szczególnie dużą frekwencję będą miały wyrażenia: „ja sam/a”, „umiem”, „nie”, „spokojnie, zrobię to”, „nie, nie boję się” i tym podobne. O tym też musimy Cię poinformować – Twoje dziecko stanie się samodzielne szybciej niż mogłeś to zaplanować. Twoje dziecko nagle stanie się ratownikiem medycznym, geografem, wychowawcą, podróżnikiem, inżynierem, kucharzem, animatorem, architektem, menedżerem, piosenkarzem, gitarzystą i artystą. I niestety to ono Ciebie, a nie Ty własne dziecko, nauczy rozpalać ognisko jedną zapałką, gdy kiedyś znów uda się Wam wyjechać wspólnie na wakacje.

A po tych wszystkich emocjonujących latach, gdy Twoje dziecko pewnie nie będzie już z Tobą mieszkało, zdejmie ten mundurek, powiesi do szafy i możliwe, że już nigdy nie założy. Znajdzie sobie świetne studia, świetną pracę, świetnego męża lub świetną żonę. Tylko przyjaciół będzie miało tych samych. Twoje dziecko będzie zdolne, kulturalne, oczytane, będzie miało wyrobiony światopogląd i będzie Cię szanowało. I do końca życia będziesz słuchać opowieści zaczynających się od: „A najlepsze było kiedyś na zbiórce/obozie/zimowisku…” – i będziesz, Drogi Rodzicu, żałować, że Twoi rodzice nigdy nie dostali takiego listu, jaki Ty teraz dostajesz.

Czuliśmy się w obowiązku przekazać Ci, Drogi Rodzicu, te wszystkie informacje. Ale decyzję, czy chcesz, żeby Twoje dziecko zostało harcerzem, musisz podjąć sam. I uczciwie ostrzegamy – to decyzja, która niesie ze sobą konsekwencje na całe życie.


Czym jest harcerstwo?

Harcerstwo to ruch społeczny, który istnieje na świecie od ponad stu lat. Współczesne harcerstwo to nowoczesna organizacja opierająca się na wolontariacie. To jednocześnie prawdziwa szkoła życia i wspaniała przygoda. Uczestnictwo w zbiórkach, obozach, biwakach pozwala zdobyć cenne umiejętności, które są ważne w naszym życiu.


Czy warto dołączyć?

Udział w harcerstwie zapewni masę wspaniałych wrażeń i wspomnień. Doskonale przygotuje do wejścia w dorosłość. Do harcerstwa można wstąpić w dowolnym wieku. Do dziesiątego roku życia pozostaje się zuchem, potem dziecko przechodzi do drużyny harcerskiej. Udział w harcerstwie to także okazja do poznania wielu wartościowych ludzi, do znalezienia prawdziwych przyjaciół na całe życie. Harcerstwo to dyscyplina. Trzeba być punktualnym i dobrze wykonywać powierzone zadania.

Czego doświadczamy?

Harcerstwo to mnóstwo przygód: spanie w namiocie, przeprawy przez rzekę, obozy zagraniczne na rowerach, zloty. Obozy harcerskie zazwyczaj znajdują się w środku lasu. Dzięki temu młodzi ludzie poznają przyrodę i uczą się, jak z nią obcować.
Także współpracujemy z innymi organizacjami, chociażby organizując co roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czego uczy harcerstwo?

Harcerstwo uczy samodzielności, zaradności, odpowiedzialności, chęci niesienia pomocy innym, punktualności, działania w grupie, dobrej organizacji pracy. Harcerstwo rozwija umiejętności interpersonalne, zmysł organizacyjny, umiejętności logiczne. Pomaga w radzeniu sobie z różnymi lękami, pomaga walczyć z nieśmiałością. Harcerstwo kształtuje w młodym człowieku wiele wartości takich, jak patriotyzm, szacunek dla ojczyzny, szacunek dla innych ludzi. Uczestnictwo w harcerstwie kształtuje charakter i wychowuje. Młody człowiek uczy się być dobrym człowiekiem.


Jak znaleźć harcerzy i gdzie zapisać dziecko do harcerstwa?

Odnalezienie harcerzy w swoim mieście czy na osiedlu nie musi być takie trudne. Bardzo często drużyny same ogłaszają nabór w szkołach, co następuje zazwyczaj na początku roku szkolnego. Drużyny dostosowane do wieku dzieci można również znaleźć na górnym pasku klikając „Hufiec”, a następnie „Drużyny i Gromady Zuchowe”. Tam znajdziesz działające drużyny w naszym hufcu. Skontaktuj się z drużynowym, korzystając z dostępnych opcji kontaktu. Jeśli będzie to utrudnione lub niemożliwe, nie obawiaj się skontaktować z nami poprzez gostynin@zhp.pl lub numer telefonu: 792 061 178

Warto wiedzieć, że większość drużyn działa w konkretnym pionie metodycznym:

  • Zuchy – 6-10 lat (tutaj wyjątkowo drużyny nazywają się Gromadami Zuchowymi)
  • Harcerze – 10-13 lat
  • Harcerze starsi – 13-16 lat
  • Wędrownicy – 15 – 21 lat

Na co są wykorzystywane składki?

  • Z części należnej dla hufców i chorągwi:
    na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.
  • Z części należnej dla Głównej Kwatery ZHP:
    na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.

    Dzięki dofinansowaniom płacona składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek drużyny.

Mundury – gdzie i za ile kupić?

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany.

Przed zakupem należy jednak upewnić się, że dziecko chce zostać harcerzem na dłużej, a nie jest to tylko „słomiany zapał”.

Każda drużyna lub szczep ma własne zwyczaje, kolorystykę lub skład umundurowania, dlatego przed zakupem najlepiej skontaktować się z drużynowym.

Mundur można kupić w oficjalnej składnicy harcerskiej ZHP 4 żywioły.


Koszty obozów, biwaków i rajdów

Obóz harcerski i kolonia zuchowa to najlepsze formy spędzania wakacji. Program dnia pozwala dziecku wykorzystać czas maksymalnie na świetną zabawę i naukę poprzez działanie, a wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo i różnorodność zajęć.

W skład kosztów obozu wchodzą najczęściej:

  • zakwaterowanie,
  • wyżywienie (4 posiłki dziennie),
  • opieka medyczna,
  • koszt realizacji programu,
  • ubezpieczenie,
  • transport.

    Przeważnie ceny obozów mieszczą się w granicach od 1300 zł do 1800 zł.

Rajdy i biwaki harcerskie to trwające 2-3 dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.

Koszt biwaków trwających 2-3 dni zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Scroll to Top